Szellőztetés, itt a megoldás!
Szellőztetés...
A gyakorlatban is azonnal alkalmazható szellőztetéssel kapcsolatos tippekért olvasson tovább.
Penész, pára a lakásban. Sokan foglalkoznak ezzel a problémával, hiszen manapság mindenki szigetel. Jól záró ablakokra cseréli a régi nyílászáróit, akár fa ablakokra vagy műanyag ablakokra. Így bent tarthatjuk az áldott meleget az otthonunkban, csökkenthetjük a fűtésszámlát, spórolhatunk, viszont egy fontos dologról sokan megfeledkezünk – a téli időszakban -, a megfelelő szellőztetésről.
Aztán jönnek a kellemetlen meglepetések. A kellemes meleg, párás levegőt eredményez, és jönnek a kis fekete pöttyök a falsarkokban, szekrények mögött. Aztán átjönnek a szomszédok, akik, naná, hogy meglátják az egyetlen pókhálót a sarokban, és a kis fekete kellemetlenkedőket a falon. Ciki… Ekkor szörnyű szagú vegyszereket cipelünk haza a boltból, amely eltünteti a foltokat, és a probléma megoldva, átmenetileg.
Nagyanyáink szerint azért fontos a mindennapos szellőztetés, mert a friss levegő jobban melegszik.
Ami önmagában nem feltétlenül igaz, az viszont igen, hogy levegőcserére szükség van.
Életünk legnagyobb részét „bezárva” töltjük, a külső hatásoktól védetten. Azonban a túlzott védelem akár ártalmas is lehet.
Gondoljunk csak bele, mennyire üdítő is tud lenni egy séta a friss levegőn. A lakásunkra, munkahelyünkre ugyanúgy ráfér a levegőcsere, mint a szervezetünkre.
A régi idők ablakai, ha kellett, ha nem, beeresztették a hideg levegőt. Ma már csak mosolygunk a lassan feledésbe merülő hosszúkás szivacsokon, párnákon, melyekkel anno igyekeztünk védekezni a külvilág beáramló hidegétől.
A mai nyílászárók tökéletesen zárnak. Azonban nem zárhatjuk ki magunkat teljesen a külvilágtól, nem foszthatjuk meg szervezetünket – és lakásunkat – a kinti friss levegőtől.
Lehetséges, hogy Ön nem szellőztet?!
Az emberek hajlamosak az egész problémahalmazt a szőnyeg alá söpörni, és egyszerűen inkább semmilyen módon nem szellőztetni, vagy csak akkor, amikor már elviselhetetlenül rossz a levegő. Ennek súlyos következményei vannak:
- rossz minőségű levegő a beltérben, hosszú távon egészségkárosodás, rövid távon rossz közérzet, legyengült immunrendszer, stb…
- ha az épület nem tud megfelelően szellőzni, bent marad a pára, ezáltal hamar megjelenik a falakon a penész, ami először esztétikai probléma, hosszú távon azonban komoly épületkárok melegágya
- a penész ráadásul az egészségügyi kockázatokat tovább súlyosbítja (a penészgomba spórája az egyik legagresszívabb allergén)
A 9 tipp a szellőztetéshez, és + 1 titkos a végén:
- télen inkább rövidebb 5-10 perces, viszont intenzívebb szellőztetést alkalmazzunk, a külső hőmérséklet függvényében: minél hidegebb van kint, annál kevesebb szellőztetés elegendő
- csináljunk kereszthuzatot, hogy hamarabb kicserélődjön a benti párás levegő
- érdemes naponta kétszer intenzíven szellőztetni, egyszer közvetlenül felkelés után és kb. 30 perccel lefekvés előtt, így a friss levegő miatt az alvás is pihentetőbb lesz
- lehetőleg a mosott ruhákat ne a lakótérben szárítsuk, mert rengeteg pára termelődik belőle
- csukott ajtónál fürödjünk, zuhanyozzunk, utána pedig a fürdőt szellőztessük ki 5 percig
- főzés közben használjunk fedőt, így kevesebb pára távozik az edényből
- viszont a főzésnél még érdemes bukóra állítani az ablakot
- ha van szagelszívó, akkor nyugodtan használjuk, sokat segít a páramentesítésben
- a penészesedés elkerülése érdekében lehetőleg ne toljuk teljesen a falnak a bútorokat, hagyjunk 3-5 cm-t a szellőzés érdekében
És akkor a + 1 titkos szellőztetési tipp:
Ugye nem is nagy dolog, de mi lenne, ha ez is – mint minden a mai kényelmes világunkban – automatikusan működne. A legtöbb új műanyag, és fa nyílászárót részszellőző vasalattal látják el, amely megakadályozza azt, hogy „megálljon” a levegő a lakásban, viszont nincs érezhető hő veszteség.
Ezt a funkciót az ablakot működtető kilincs felső 45 fokos állásába tekerve érhetjük el.
Az utólag beépíthető manuális, és automata szellőzők is remek megoldást nyújtanak, a gázkazánok biztonságos működtetéséhez pedig elengedhetetlenek.
Aereco automata higroszabályozású, akár utólagosan is beépíthető légbevezető.
Ez a modern légbevezető nemcsak a légcseréről gondoskodik folyamatosan a légtérben, hanem energiatakarékos is. Az intelligens szellőzés szabályozásnak köszönhetően a rendszer 40-50%-os szinten beállítja és folyamatosan stabilizálja a helyiségek páratartalmát, így biztosítva a megfelelő komfortot és az egészséges környezetet.
A nyílászáróba építhető légbevezetők és külső oldali esővédő elemek, rovarrácsok egyaránt választhatóak a nyílászáró színéhez alkalmazkodó színben is.
Kiemelt fontosságú, ha az épületben nyílt égésterű gázkészülék, kályha esetleg kandalló található, mert ezen készülékeknek a biztonságos üzemeltetéséhez levegő utánpótlás szükséges. Ez speciálisan erre a feladatra tervezett, a gázművek engedélyével is rendelkező, nem lezárható és növelt léghozamú légbevezető elemmel biztosítható.
A légbevezető kiválasztását bízza szakemberre!
Cégünknél munkatársaink tudják a megoldást a problémára, és a helyiségeknek, illetve az igényeknek megfelelő megoldást kínáljuk ügyfeleinknek.
Kérje kötelezettségmentes árajánlatunkat automata légbevezető beszerelésére, akár meglévő nyílászáróihoz!
Ne várja meg míg késő lesz!
Köszönöm a figyelmet!
Ha tetszett a cikk, és szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!